П`ятниця, 17.05.2024, 04:53
Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Категорії розділу
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 35
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Пошук
Друзі сайту
Головна » Статті » Мої статті

"Що таке безоплатна первинна правова допомога?"

«Що таке безоплатна первинна правова допомога?»

       Стаття 59 Конституції України гарантує право кожного громадянина на правову допомогу, причому у випадках, передбачених законом, така допомога надається безоплатно.

   Згідно п.1ч.1ст.1 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» (далі – Закон) безоплатна правова допомога це правова допомога, що гарантується державою та повністю або частково надається за рахунок коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших джерел.

   Право на безоплатну правову допомогу – гарантована Конституцією України можливість громадянина України, іноземця, особи без громадянства, у тому числі біженця чи особи, яка потребує додаткового захисту, отримати в повному обсязі безоплатну первинну правову допомогу, а також можливість певної категорії осіб отримати безоплатну вторинну правову допомогу у випадках, передбачених Законом .

     Виходячи з цього правову допомогу слід поділити на безоплатну первинну правову допомогу ( ст.7 Закону) та безоплатну вторинну правову допомогу (ст. 13 Закону).

     Отже, давайте більш детально розглянемо, “що таке безоплатна первинна правова допомога?”, “хто має право на таку допомогу?”, “які компетентні органи повинні надавати первинну правову допомогу?”, а також порядок одержання безоплатної первинної правової допомоги.

     Відтак, частина перша статті 7 Закону зазначає, що безоплатна первинна правова допомога – вид державної гарантії, що полягає в інформуванні особи про її права і свободи, порядок їх реалізації, відновлення у випадку їх порушення та порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

   Виходячи з цього слід зазначити, що безоплатна первинна правова допомога включає в себе такі види надання правових послуг, зокрема:

- надання правової інформації;

- надання консультацій і роз’яснень з правових питань;

- складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру);

- надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

   Так хто ж уповноважений надавати ці послуги?

  Відповідно до частини першої статті 9 Закону до суб’єктів надання безоплатної первинної правової допомоги віднесено:

- органи виконавчої влади (Закон України “Про центральні органи виконавчої влади”, Закон України “Про місцеві державні адміністрації”);

- органи місцевого самоврядування (Закон України “Про місцеве самоврядування”);

- фізичні та юридичні особи приватного права;

- спеціалізовані установи.

   Звернення про надання одного з видів правових послуг, передбачених частиною другою статті 7 Закону, надсилаються або подаються особами, які досягли повноліття, безпосередньо до центральних та місцевих органів виконавчої влади, територіальних органів центральних органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції.

   Звернення про надання одного з видів правових послуг, передбачених частиною другою статті 7 Закону, що стосуються дітей, надсилаються або подаються їх законними представниками.

   Звернення про надання одного з видів правових послуг, передбачених частиною другою статті 7 Закону, що стосуються осіб, визнаних судом недієздатними, або дієздатність яких обмежена судом, надсилаються або подаються їх опікунами чи піклувальниками.

    Слід пам’ятати, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування у разі письмового звернення осіб про надання будь-якого з видів правових послуг, передбачених частиною другою статті 7 Закону, з питань, що віднесені до їх повноважень, зобов’язанінадати такі послуги протягом 30 календарних днів з дня надходження звернення.

    Якщо у зверненні особи міститься лише прохання про надання відповідної правової інформації, така правова допомога надається не пізніше п’ятнадцятиденного терміну з дня отримання звернення.

   Також, важливим аспектом в реалізації права на безоплатну первинну правову допомогу є те, що органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування забороняється встановлювати плату за надання будь-якого з видів правових послуг, передбачених частиною другою статті 7 Закону, та за видачу особам бланків заяв, звернень, запитів, довідок, інших документів, подання яких передбачено законодавством для реалізації прав і свобод людини і громадянина.

    Якщо питання, порушені у зверненні, не належать до компетенції органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування, до якого надійшло звернення особи, такий орган протягом п’яти календарних днів повинен надіслати це звернення до відповідного органу та повідомити про це особу, яка подала звернення.

   Якщо під час розгляду звернення про надання безоплатної первинної правової допомоги встановлено, що особа потребує надання безоплатної вторинної правової допомоги, орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, який розглядає звернення, зобов’язаний роз’яснити особі або її законному представникові порядок подання звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги.

   Звернення, що не стосуються надання первинної правової допомоги, розглядаються в порядку, встановленому законодавством про звернення громадян.

   Відповідно до статті 11 Закону безоплатну правову допомогу можна також  отримати на особистому прийомі. Відтак, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані проводити особистий прийом осіб, які потребують безоплатної первинної правової допомоги, з питань, що належать до компетенції відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування.

    Прийом осіб, які потребують безоплатної первинної правової допомоги, проводиться постійно в установлені дні та години. Графік прийому осіб повинен бути доведений до їх відома.

  Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування забезпечують проведення особистого прийому осіб висококваліфікованими працівниками, які можуть чітко і доступно надати роз’яснення положень законодавства та консультації з питань реалізації прав і свобод людини і громадянина та виконання обов’язків.

   Якщо під час особистого прийому встановлено, що особа потребує надання безоплатної вторинної правової допомоги, працівник, який проводить особистий прийом, зобов’язаний роз’яснити їй порядок подання звернення про надання безоплатної вторинної правової допомоги.

 

 

 

 Заступник начальника  відділу

«Свалявське бюро правової допомоги»

Мукачівського місцевого ЦзНБВПД                                                         Т. М. Татач

 

 

 

Категорія: Мої статті | Додав: vmfedi (14.09.2016)
Переглядів: 365 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0